Pişman olduğunuz ya da eski canlılığını yitirmiş dövme için başvurabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. Stüdyoda yapılan ve dövmeyi yeniden göz alıcı hâle getiren ve istenmeyen tasarımı kapatan bu yöntemler aynı zamanda da çok karıştırılmaktadır. Kimi durumlarda yaşadığınız soruna gerçekten yardımcı olabilen birbirine karıştırılan bu yöntemlere başvurmak için sanatçının önerisini dikkate almanız gerekir. İşte, çok karıştırılan o yöntemler…

“Touch Up” 

Dövmenin üzerinden tekrar geçme işlemi olan “Touch Up”, var olan dövmeyi düzeltmek anlamında kullanılır. Solma problemlerinde tercih edilen bu yöntemde, tasarımın eksikleri tamamlanır ve hatları belirginleştirilir. Burada önemli olan dövme sanatçınızın tavsiyesine uymaktır. Unutmayalım ki, dövmenin canlılığını korumak, renklerin eşit ve net olmasını sağlamak için yapılan ve tamamlayıcı bir işlem olan Touch Up, sanatçı gerekli görürse yapılır. 

Dövme Kapatma (Cover Up)

Her sanatçının başarı ile yapamadığı Cover Up, dövme kapatma, en genel anlamıyla bir kamuflaj işlemidir. Yoğun bir çalışma olan bu yöntemde seans süresi uzarken eski istenilmeyen ya da kötü yapılmış dövmenin üzeri, yeni bir tasarımla kapatılır. Eski dövmenin renklerini ve desenini dikkate alarak uygun bir tasarım ve renk seçimi ile yapılan Cover Up da, isteklerinizi ve beklentilerinizi açıkça belirtmek ve kapatma işlemiyle ilgili detayları sanatçınızla tartışmanız önemlidir. Özetle; Seçim yapılırken tasarımda çok özgür olunmaz fakat büyük oranla eski dövmeden kurtulunabilir.

Rötuş (Re-Touch): Touch Up yöntemi ile çok karıştırılan rötuşun, Touch Up’tan farkı; dövmenin iyileşme sürecinde çok iyi bakılmaması ya da vücudun boyayı kabul etmemesi durumunda dövmelerin kaybettiği eksik kısımları küçük dokunuşlarla tamamlayan bir çalışma olmasıdır. Kısaca; İyileşme sürecinin tamamlandığı dönemlerde yapılan bu yöntem dövmenin solan veya eksik kısımlarını yeniden canlandırır ve dövmenin tazeliğini geri getirir. 

Özetleyecek olursak: Amaçları farklı olan er üç yöntem dövme sanatında yaygın olarak kullanılır, Touch Up, mevcut bir dövmenin yenilenmesi veya tamamlanması için, Cover Up; eski bir dövmenin yerine yeni bir tasarım yapmak için Rötuş ise dövme yapımından kısa bir zaman sonra sanatçının dövmeyi kontrol ederek gerek gördüğü eksikleri tamamlamak için uyguladığı bir yöntemdir.